شیمی

علم شیمی مطالعه ی ساختار و خواص ترکیبات و تغییر شکل مواد است وریشه ی واژه ی آن در کلمه ی کیمیا می باشد که از زبان پارسی باستان گرفته شده است و اروپاییان با این واژه و دانش آن از طریق مسلمانان آشنا شدند و این علم را به نام Alchemy شناختند. علم شیمی به عناصر و ترکیبات شیمیایی شامل اتم ها، مولکول ها و برهم کنش آن ها مربوط می شود و شامل دو گرایش محض و کاربردی می باشد و از ابتدا تاکنون به 5 دوران زیر تقسیم می شود:
1- دوران رشد کارهای تجربی
2- دوران رشد جنبه های تئوری شیمی
3- دوران کیمیاگری
4- دوران اصل آتش
5- دوران شیمی مدرن
در موزه ی علوم و فنون آزمایش هایی از شیمیدانان معروف ایرانی مانند جابربن حیان (پدر علم شیمی و کاشف جوهر گوگرد ) و محمد زکریای رازی (کاشف الکل ) معرفی شده است تا با به نمایش درآمدن جلوه هایی از این دانش در قرون و اعصار گذشته از خدمات دانشمندان ایرانی و اسلامی به دنیای علم قدردانی گردد. قسمت های دیگر بخش شیمی شامل تجهیزات و وسایل مختلف برای ارائه مطالبی به بازدید کنندگان می باشد که تعدادی از آن ها جهت ایجاد انگیزه و تفکر دربازدید کنندگان بوده .
که به شرح زیر معرفی می گردد:

اسپکتروفتومتر ، لوله های تخلیه ی الکتریکی، برف مصنوعی، دستگاه گلاب گیری، انواع روش های جداسازی، پیل الکتروشیمیایی، الکترولیز، آبکاری، دستگاه تقطیر جزء به جزء نفت خام ، سانتریفوژ، دستگاه تهیه بیوگاز و... .
همچنین بیوگرافی همراه با تصاویرتعدادی از دانشمندان این علم درمعرض معرفی و بازدید قرارگرفته است.
طی سال های اخیر در بخش شیمی سعی شده تقریبا تمامی آزمایش ها به صورت عملی و در حضور بازدید کنندگان انجام گیرد که بدین منظور هر ساله تعدادی از آزمایشات جدید در دستور کار قرارگرفته واجرایی می شود تا بازدید کنندگان با فن آوری روز و جلوه های مفید و حیرت آورعلم شیمی در صنعت و اجتماع آشنا شوند.
در این بخش هم چنین جلوه های عملی از این علم در قرون و اعصار گذشته و سیر تکامل آن به نمایش درآمده که هر بیننده ای را در مباحث استخراج و جداسازی مواد از مراحل ابتدایی تا سیر توسعه وتکامل تکنولوژی آگاه می سازد.

جهت دیدن عکس های بیشتر بخش شیمی اینجا کلیک کنید.

اخبار

اپتیک (نور)

در راستای توسعه و تجهیز این مجموعه و به موازات...

جلسه انجمن علمي دبيران زمين شناسي استان

كارگاه آموزشي شناسائي عملي كاني هادر...

جلسه زمين شناسي استان

جلسه گرو ه زمين شناسي استان در خصوص تحولات گذشته...

مکان ما روی نقشه

اطلاعات تماس

نشانی : اصفهان - خیابان   سعادت آباد – خیابان   مصلی –- بعد  از  فروشگاه  بزرگ  هايپر- کوچه  شماره 24 - موزه علوم وفنون

 شماره نوبت دهی:          36614633-031

 تماس با مديريت :          36640930-031

تلفكس:                                  36650309-031

 ایمیل: