زیست شناسی

زیست شناسی دانش زندگی است . این دانش به بررسی چگونگی پیدایش گونه ها و افراد و نیز بررسی بر هم کنش جانداران با یکدیگر و محیط پیرامون می پردازد.
علم زیست شناسی شامل سطوح مختلف از جمله:
- در مقیاس هسته ای از راه زیست شناسی مولکولی
- در مقیاس یاخته ای از راه زیست شناسی یاخته ای
- در مقیاس چند یاخته ای ا ز راه زیست شناسی فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی
- در مقیاس سطح شکل گیری مانند زیست تکاملی و... می باشد.
می توان ارسطو را نخستین زیست شناس دانست که بر روی ماهی ها مطالعه می کرد، بعد از او رازی ، ابو علی سینا و سپس دانشمندانی مانند مندل، فلمینگ، شوان، مورگان و... در عرصه ی این علم تلاش بسیار کردند. به منظور آشنایی بازدید کنندگان به این علم وآگاهی ازاحوال دانشمندان و بزرگان علم زیست شناسی، موزه علوم و فنون نسبت به معرفی برخی ازآنان اقدام نموده که درغرفه هایی به نمایش درآمده است. کشور ایران از تنوع بسیار استثنایی در فون و فلور و مناظر چشمگیر ژئومرفولوژیک برخوردار می باشد لذا در این بخش ده زیستگاه از اکوسیستم های غالب موجود در کشور عزیزمان انتخاب و همراه با حیوانات تاکسیدرمی شده و گیاهان نیمه طبیعی متعلق به همان منطقه به نمایش گذاشته شده است. در بخش زیست شناسی هدف عمده بر این است که ضمن نمایش چشم انداز ها ی طبیعت بکر و زیبای ایران ، جلوه های آموزشی از شاخص ترین اکوسیستم ها ی این سرزمین به همراه عوارض جغرافیایی طبیعی کشور به بازدید کنندگان ارائه گردد.
این بخش شامل 10 چشم انداز از نواحی اکولوژیک کشور و پروفایلی (یک اثر حجمی) از جغرافیای طبیعی و زمین شناختی ایران می باشد که در آن عوارض مختلف زمین در کشور ایران به نمایش گذاشته شده است. از جمله این موارد می توان به لایه های مختلف زمین ، منابع و ذخایر زیر زمینی مانند تپه های نمکی و مخازن نفت و گاز اشاره نمود. هم چنین عوارض گوناگون طبیعی و غیر طبیعی موجود در کشور را می توان به نظاره نشست از جمله : کوه ها، دلتا، رودخانه ، مناطق کویری، سیف و برخان، قنات ، سد و.... که در این بخش بازدید کنندگان همه ی موارد پیش گفته را به صورت طبیعی و در حجم کوچک مشاهده خواهند کرد. در این بخش هم چنین گونه های متعددی از حشرات و بندپایان و انواع مختلفی از خرچنگ ها و جانوران خاص و بعضی گونه های جهش یافته متعلق به اکوسیستم های مختلف کره ی زمین به نمایش گذاشته شده است . از جمله خرچنگ نعل اسبی (فسیل زنده)، خرچنگ صخره ای، مارمولک های پرنده، گوساله دوسر و...

جهت دیدن عکس های بیشتر بخش زیست شناسی اینجا کلیک کنید.

اخبار

اپتیک (نور)

در راستای توسعه و تجهیز این مجموعه و به موازات...

جلسه انجمن علمي دبيران زمين شناسي استان

كارگاه آموزشي شناسائي عملي كاني هادر...

جلسه زمين شناسي استان

جلسه گرو ه زمين شناسي استان در خصوص تحولات گذشته...

مکان ما روی نقشه

اطلاعات تماس

نشانی : اصفهان - خیابان   سعادت آباد – خیابان   مصلی –- بعد  از  فروشگاه  بزرگ  هايپر- کوچه  شماره 24 - موزه علوم وفنون

 شماره نوبت دهی:          36614633-031

 تماس با مديريت :          36640930-031

تلفكس:                                  36650309-031

 ایمیل: